Topení v kamnech dřevem: Jak jej zefektivnit?

Důležitým parametrem pro výhřevnost krbových kamen je také kvalita dřeva, kterým topíte. I když si výkonnost kamen rozhodujete již při jejich výběru, můžete jejich výhřevnost ovlivnit i dalšími faktory. Ne vždy totiž naplno využíváme jejich potenciál. Rádi bychom vám proto představili tipy, jak správně topit dřevem v kamnech.

Mezi výhody topení dřevem patří především to, že je to obnovitelný zdroj energie a jeho spalováním nevznikají žádné nadbytečné emise uhlíku ani škodlivých látek. Efektivní používání dřeva pro topení v krbových kamnech spočívá především v tom, jaký druh dřeva zvolíte.

Měkké nebo tvrdé dřevo?

Jaké druhy dřeva jsou tedy pro spalování nejlepší? Obecně by se dalo říci, že je dobré rozlišovat mezi dřevem na zatápění a na přikládání. Zatopit v krbových kamnech vám totiž rozhodně půjde snadněji s jehličnany, jako jsou borovice nebo smrk. Vhodné jsou také měkké dřeviny, do kterých řadíme topol, lípu či břízu. Tyto druhy dřevin jsou lehčí, porézní a snadno s nimi zatopíte. Na přikládání a dlouhé hoření ale raději sáhněte po dřevu těžším a s vyšší hustotou. Do této kategorie patří buk, dub, habr apod.

Vlhkost dřeva je rozhodujícím faktorem

Kvalitu hoření dřeva v krbových kamnech také ovlivňuje jeho vlhkost. Lépe řečeno je potřeba, aby bylo dřevo řádně suché. Čerstvě pořízené a nasekané dřevo totiž obsahuje okolo padesáti procent vody a tato voda se během topení vypařuje, čímž je nepříznivě ovlivněna celková výhřevnost dřeva. Vlhké dřevo má také další nežádoucí efekt, a to větší zašpinění a zanášení skla, kouřovodu i komínu.

Ideální vlhkost dřeva pro topení v krbových kamnech je proto 15-18%. K tomu dochází po zhruba dvou letech skladování dřeva na suchém, dobře větraném místě. Pokud se vám nechce tak dlouho čekat, po jednom roce je vlhkost dřeva okolo 30%, což je také přijatelné a lepší než nic.

Velikost polen nepodceňujte

To, jaké teplo vám krbová kamna doma vytvoří, také může ovlivnit rozměr polen. Polena by měla mít ideální průměr 7-10 cm. Rozhodně by neměla být polena příliš silná. Do ohniště potom polena skládejte tak, aby mezi nimi volně proudil vzduch.

A tip na závěr: Pokud máte čerstvé dřevo o vysoké vlhkosti, raději sáhněte po dřevěných briketách, které jsou již připravené pro hoření a dokonale suché.