Krbová kamna v sobě spojují přednosti krbu a klasických kamen. Významně pomáhají ušetřit na nákladech za vytápění a investice do nich se vám proto velice rychle vrátí zpátky. Instalace krbových kamen je na rozdíl od pořizování klasického krbu velice jednoduchá a nenáročná. Nebudete muset žádat o stavební povolení, ani složitě upravovat komín. Určitě oceníte, že krbová kamna lze používat nejen pro příležitostné vytápění, ale také jako hlavní zdroj tepla. Pokud jste se již pro krbová kamna rozhodli, na jaké hlavní parametry se zaměřit při jejich výběru.
Jaký účel mají nová krbová kamna plnit?
Nejprve je dobré si ujasnit, co od svých nových krbových kamen očekáváte. Chystáte se je využívat jako doplňkový způsob topení, nebo jimi chcete vytopit patrový dům? Klasická krbová kamna vytápí primárně místnost, ve které jsou umístěna. Teplo lze šířit maximálně tak, že necháte otevřené dveře do dalších místností. Tento typ kamen se proto hodí spíše na chatu, chalupu či jako doplňkový způsob topení v rodinném domě. Pokud hledáte krbová kamna, která by se stala hlavním zdrojem tepla, je vhodné pořídit si krbová kamna s teplovodním výměníkem, která lze napojit přímo na teplovodní rozvod a zaplavit tak teplem celý dům i v patře. Krbová kamna mohou být také opatřena litinovou varnou deskou pro ohřev jídla nebo plnohodnotnou pečící troubou. Záleží pouze na vašich preferencích a očekávaném účelu vašich nových krbových kamen.
Jak výkonná krbová kamna potřebujete?
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru krbových kamen je bezesporu jejich výkon. Jestliže chcete vytápět starší stavbu, budete rozhodně potřebovat větší výkon, než když pořizujete krbová kamna do dobře zateplené novostavby. Je proto dobré si ujasnit, kolik metrů krychlových potřebujete vytopit. To lze jednoduše zjistit vynásobením užitné plochy příbytku výškou stropu. Dále si můžete udělat představu o požadovaném výkonu vašich krbových kamen orientačním výpočtem, podle kterého u novostavby potřebujete 1 kW na 20 m3, zatímco u staršího domu to budou 3kW na 50 m3. Nezapomínejte, že k nemovitostem s vyššími tepelnými nároky také může patřit samostatně stojící dům nebo stavba v chladnější oblasti.
Který materiál krbových kamen vám bude vyhovovat?
Při výběru krbových kamen je také důležitým parametrem jejich materiál. Na trhu jsou nejčastěji dostupná krbová kamna z plechu, kachlová krbová kamna či litinová krbová kamna. Krbová kamna s plechovým pláštěm se oproti kachlovým rychleji nahřejí. Kachlová kamna zase mají pomalejší nástup znatelného tepla, ale zase vydrží déle hřát, protože jejich obklad z keramických kachlí velmi dlouho akumuluje teplo i po vyhasnutí kamen. Krbová kamna z litiny představují kompromis mezi kachlemi a plechem. Rychle se zahřejí a současně dokážou teplo dobře akumulovat.