Kachlová nebo teplovzdušná krbová kamna?

Při volbě nových krbových kamen je dobré si ujasnit, který typ kamen vám bude vyhovovat nejvíce. V tomto článku se proto zaměříme na základní rozdíly mezi sálavými kachlovými a teplovzdušnými krbovými kamny.

Jak pracují teplovzdušná krbová kamna

Teplovzdušná krbová kamna mají vzduchové otvory umístěné ve spodní části kamen, kde se nasává studený vzduch, který se uvnitř kamen ohřeje. Takto ohřátý vzduch do místnosti proudí pomocí mřížek nebo teplovzdušnými rozvody do dalších pater a vzdálených místností. Výhřevnost teplovzdušných kamen lze zvýšit teplovzdušným výměníkem. Teplovzdušná kamna jsou výhodným a energeticky úsporným řešením.

Jak fungují sálavá kachlová kamna

Oproti tomu sálavá kachlová kamna vyzařují sálavé teplo přes kachle, kterými jsou obložena. Zatímco teplovzdušná kamna musejí být během celé doby provozu pravidelně doplňována palivem, u sálavých kamen stačí přiložit v delších časových intervalech. Někdy i pouze jednou v závislosti na ostatních faktorech. Teplo sálavých kamen je vydáváno přes povrch kamen. Jedná se tedy o sálavé teplo.

Jaké jsou výhody a nevýhody kachlových kamen?

Velkou výhodou kachlových kamen je jejich schopnost uvolňovat teplo ještě několik hodin po vyhasnutí topeniště. Výhodou je také bezprašný provoz, protože sálavá kamna neohřívají vzduch a nedochází tak k jeho víření a šíření prachu.

Nespornou předností teplovzdušných krbových kamen je zase rychlý nástup tepla. Ideální jsou proto například na chatu či chalupu, kde se po příchodu chcete ohřát hned a neztrácet čas čekáním na teplo.

Výhodou kachlových kamen je rovnoměrné ohřátí místnosti na konstantní teplotu od podlahy ke stropu. U sálavých kamen totiž nedochází k vrstvení tepelných zón.

Sálavá kamna jsou vhodným typem pro lokální vytápění. Nejlépe vytopí jednu samostatnou místnost. V případě, že byste chtěli kachlovými kamny vytopit celý dům včetně pater, existuje řešení - v naší nabídce totiž najdete kachlová krbová kamna Prity i s teplovodním výměníkem.