Co jsou to šamotové cihly a jaká je jejich funkce?

Akumulační schopnost je jedním z důležitých parametrů při výběru kamen. Aby krbová kamna mohla vydávat teplo co nejdéle po vyhasnutí plamene, musí být tomu přizpůsobený materiál, ze kterého kamna jsou. Osvědčenou klasikou je šamot, o kterém se toho dozvíte více v tomto článku.

Vlastnosti a složení šamotu

Šamot je tradičním materiálem pro stavbu krbů, pecí a krbových kamen. Jedná se o žáruvzdornou hmotu, která dokáže odolávat vysokému žáru až 1 650 °C. Šamot se skládá převážně z oxidu křemičitého, dále z oxidu hlinitého a dalších příměsí, jako je vápník, hořčík, titan nebo železo. Díky svému složení má šamot jedinečnou schopnost akumulovat a vydávat sálavé teplo. To oceníte především v noci, když oheň vyhasne

Šamotové cihly do krbu a krbových kamen

Na trhu najdete šamotové cihly nebo také šamotové desky, které se slouží k vyzdívce topného prostoru v krbových kamnech. V naší nabídce najdete krbová kamna se šamotovými deskami pro maximální tepelnou pohodu u vás doma. Součástí našeho sortimentu jsou také šamotové cihly různých rozměrů.

Akumulací tepla ušetříte

Když jsou krbová kamna nebo krbové vložky vyzděny šamotovými cihlami/deskami, je možno spalovat dřevo při vyšších teplotách, což zmenšuje množství popela a zvyšuje se účinnost krbových kamen. Šamotové krby jsou navíc efektivní a úsporné. K nevýhodám šamotových cihel patří vyšší pořizovací náklady a vyšší hmotnost krbů a kamen. Doma si ale díky šamotu zajistíte komfortní teplo a ušetříte za vytápění.