Jaký je rozdíl mezi teplovzdušnými a teplovodními kamny?

Pořizujete nová krbová kamna a nevíte, jaký je rozdíl mezi teplovzdušným a teplovodním výměníkem? V tomto článku si vysvětlíme v čem se od sebe liší, jaké přinášejí výhody a jaké mají nevýhody. Věříme, že výběr vhodných krbových kamen bude pro vás o něco jednodušší.

Teplovzdušná krbová kamna

Jak již název napovídá, teplovzdušná krbová kamna vytápějí interiér pomocí horkého vzduchu. Hlavním pozitivem teplovzdušných krbových kamen je jejich velmi krátká doba rozehřátí, což znamená, že umožňují velmi rychlý nástup vytápění bez dlouhého čekání. Horký vzduch z kamen lze dále rozvádět po domě (nejčastěji pomocí ventilátorů). Nevýhodou tohoto typu kamen je vytváření suššího vzduchu v místnosti a možný únik nečistot a prachových částic do vzduchu během vytápění. Tento problém lze ovšem eliminovat použitím speciálních filtrů. Nevýhodou je také o něco nižší efektivita vytápění a nízká akumulace. Proto se tento typ kamen doporučuje spíše do menších staveb (chaty, chalupy), kde není nutné vést teplý vzduch do příliš vzdálených místností, kdy by mohl rychle chladnout.

Teplovodní krbová kamna

Krbová kamna s teplovodním výměníkem vytápějí pomocí ohřevu a rozvodu teplé vody. Teplovodní výměník je určený pro napojení na radiátory nebo bojler. Tento typ krbových kamen proto umožňuje distribuovat teplo i do vzdálenějších místností bez výrazných tepelných ztrát. Teplovodní krbová kamna také vynikají velmi dobrou akumulací, kdy i po vyhasnutí kamen teplota vody klesá velmi pomalu. Nevýhodou krbových kamen s teplovodním výměníkem je delší doba čekání, než se voda ohřeje a rozvede teplo po celém domě. Pořízení teplovodních krbových kamen bývá také náročnější finančně a jejich instalace je o něco náročnější.