Tipy, jak se starat o krbová kamna

Aby nám krbová kamna dobře sloužila a dlouho vydržela, je potřeba nezanedbávat pravidelnou péči o ně. Pojďme si tedy přiblížit, jak se o krbová kamna starat a na co je potřeba dávat pozor při jejich údržbě?

Základ je vhodné palivo

Základem péče o krbová kamna je bezesporu používání vhodného topiva. Používejte proto pouze kvalitní palivo, které je pro topení v krbových kamnech určené. Jedině tak se vám krbová kamna nebudou zbytečně zanášet nečistotami.

Čištění provádějte dle frekvence používání krbových kamen

Také mějte na paměti, že krbová kamna je potřeba alespoň 1x týdně řádně vyčistit. Jelikož právě péče o krbová kamna tkví v jejich pravidelné čištění. Nezapomínejte také na to, že čím více kamna používáte, tím častěji je potřeba je čistit. Častěji také budete muset krbová kamna čistit v případě, že používáte například málo vysušené dřevo, které o mnoho více čmoudí nežli dřevo řádně vyschlé.

Používejte pouze přípravky určené pro krbová kamna

Před čištěním je potřeba nechat krbová kamna zcela vychladnou. Rozhodně je nečistěte v případě, že jsou ještě žhavá. Nejen, že pro vás by bylo takové čištění nepříjemné, ale kamna by se také mohla poškodit. K čištění kamen používejte pouze čisticí prostředky, které jsou k tomu určeny. Krbová kamna se čistí zevnitř i zvenčí. Nejdříve však z kamen odstraňte všechen popel. Bude vás možná zajímat, že k tomuto existuje i speciální vysavač určený na vysávání popela. Pravidelně také zkontrolujte stav těsnění a šroubů.

Nezapomeňte na revizi

Kromě pravidelné péče o krbová kamna je také potřeba zajistit si revizi kamen od odborníka, která se dle zákona musí provádět každé 3 roky. V případě, že byste si revizi krbových kamen nenechali v této lhůtě udělat, hrozila by vám pokuta a také by pro vás topení v nekontrolovaných krbových kamnech mohlo představovat bezpečnostní riziko.