Pelety nebo dřevo: Čemu dát přednost?

Zajímá vás, jaký je rozdíl v topení peletami a dřevem? Obecně platí, že dřevo je levnější, zatímco pelety jsou praktičtější. Více se dozvíte v tomto článku.

Co je peleta?

Peleta je tvořená z drcených pilin, které se slisují do válečků do 6 mm přibližné délky 2 až 4 mm. Takto upravené válečky mají asi o 50% více energie jak kusové dřevo. V porovnání s klasickým dřevem také pelety vydávají méně emisí, tudíž je jejich používání při topení v krbových kamnech opravdu ekologické.

Kdy má dřevo maximální výhřevnost?

I když je kusové dřevo o něco levnější, rozdíl v cenách není nijak závratný. Pokud máte k dřevu dobrý přístup, na první pohled se vám možná ušetření peněz vyplatí. Zpracování dřeva do té podoby, aby se s ním dalo topit v kamnech ovšem zabere docela hodně času a energie. Musíte ho naštípat, přenášet, skládat a také nechat vyschnout. Čím sušší dřevo, tím má lepší výhřevnost, takže si také budete muset počkat. Abyste mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak by dřevo mělo mít optimálně 15%-25% vlhkosti. Na tyto procenta se ovšem tvrdé dřevo dostane až po 2-4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo je suché cca za rok.

Pelety se dodávají v pytlích po 15 kg, dobře se skladují i sypou z pytle s minimem nepořádku. Pelety oceníte když nemáte možnost mít kvalitní dřevo nebo když jste již třeba starší a zmáhá vás si dřevo obstarávat.